The GRID100LED Grid Module allows the dimmer mode to be manually selected: ‘Leading Edge’ (Max 75W) or ‘Trailing Edge’ (Max 100W). It can be auto-adjusted to deliver the best dimming performance and minimum/maximum levels can be adjusted without removing the dimmer from wall. For the user’s convenience, it can be used as part of a multi-way dimming operation allowing you to switch and dim the lights from multiple points using Hamilton retractive switches or toggles.
Additional product information:
• The Grid Kits can be supplied in white or black colour-ways.
• Designed to fit in a 35mm BS4662:2006 flush wall box